Blog

Aşık Olmak Bilimsel Açıklama

Bilimsel Olarak Nasıl İnsanlara Aşık Oluyoruz

Aşk yüzyıllar boyu hayatımızda olan ve çözmek için uğraştığımız bir durum. Üzerine şarkılar yazılan, filmler çekilen, kitaplara ve şiirlere konu olan aşkın bilimsel boyutu araştırılıyor. Aşık olan insanların bilimsel olarak nasıl davrandığı test edilebiliyor. Bu durumda aşkın davranışa olan etkisini bilimsel olarak görebiliriz. Aşık olmak bilimsel açıklama ile davranışa nasıl yansıyor görebilirsiniz.

Bilimsel Olarak Nasıl İnsanlara Aşık Oluyoruz?

Aşkı tarif etmek zordur. Bazen karşımızdaki insanla hiçbir ortak özelliğimiz olmamasına rağmen aşık olabiliyoruz. İnsanları kendine aşık eden bazı bilimsel davranışlar bulunuyor. Aşık olmak bilimsel açıklama ile bu davranışları sergileyen insanlar için oluşabilir;

 • Vücut dili; Vücut dilinin açık olması aşkı çeken davranışlardan biri. Elleriniz görünür bir şekildeyse ve işaret dilini açık bir şekilde kullanıyorsanız güvenilir algısı yaratıyorsunuz demektir. İnsanlar güven duydukları insanlara daha çabuk aşık oluyorlar.
 • Gülümsemek; Gülümsemek aşık olmak için önemli bir etken. Karşı cinsi çekici yapan bu özellik aşık olmada büyük bir etken oluyor.
 • Uzun Boy; Kadınlar için erkeklerin uzun boylu olması daha erkeksi bir yapıya sahip algısı yaratıyor. Bu durumda aşık olma olasılığı yükseliyor.
 • Ebeveynlere olan benzerlik; Genel olarak erkekler için baskın olan bu özellikte erkekler annelerine benzeyen kadınlara daha çabuk aşık oluyor ve vazgeçmekte zorlanıyorlar.
 • Simetrik yüz; simetri karşı tarafın aşık olması için etkili olabiliyor. Kadın ve erkeklerin güzellik anlayışını simetri oldukça fazla etkiliyor.
 • Heyecan; Heyecan verici aktiviteler adrenalini yükselterek daha fazla yakınlaştırıyor.
 • Birbirine benzeyen çiftler; Karşınızdaki insan size benziyorsa aşık olmaya ve bu aşkı uzun süre sürdürmeye daha çok yatkın olabiliyorsunuz.
 • Uzak ilişki bilimsel olarak aşkı bitiriyor; hormonlarla ilgili olan bu durum iki insanın uzun süre ayrı kalması sonucu bazı hormonları salgılayamamasına bağlanıyor. Bu durumda aşkların başarı oranı uzak ilişkilerde oldukça az.

Aşık Olmak Nasıl Hissettirir?

Aşık olmak durumu farklı davranışlar sergilememize sebep olabilir. Bilimsel olarak araştırılan bu durum sonrası aşık olunca nasıl davranışlar sergilediğinizi ve neler hissettiğinizi sıralayabiliriz. Aşık olmak bilimsel açıklama olarak bu davranışları sergilemenize neden olabilir;

 • Aşık olan insanlar karşı tarafın mükemmel olduğunu, eşsiz ve özel bir insan olduğunu düşünüyor. Bu da beynin salgıladığı dopamin hormonuna bağlanıyor. Artan dopamin karşınızdaki insanın benzersiz biri olduğuna sizi inandırıyor.
 • Aşık olan insanlar olumsuz özellikleri göz ardı edip sadece karşı tarafın olumlu özelliklerini görme eğilimi gösteriyor.
 • İlişkinin son bulması korkusunu yaşayan aşıklarda korku, iştahsızlık, uykusuzluk ve kalp çarpması gibi özellikler görülüyor.
 • Güçlü bir empâti duygusu aşık olanlarda ortaya çıkıyor. Sevdiği kişi için her şeyi göze alabiliyorlar.
 • Aşık olan insanlar alışkanlıklarını, kıyafetlerini ve rutin hayatlarını karşı tarafa göre ayarlama eğiliminde oluyorlar.
 • Tutku ve aşk kontrol edilemez seviyelere geliyor.
 • Aşık olanların %64’ü cinselliğin daha önemli olduğunu düşünüyor.

Aşk Ne Kadar Sürer?

Bilimsel olarak aşk bir süre sonra biterek yerini alışkanlığa bırakıyor. Bu durumda araştırmalara göre aşkın ömrü hormon ölçümlerine göre 2 buçuk yıl olarak tespit edildi. Aşık olmanız ise 1 buçuk saniyede gerçekleşiyor. 12 merkezin aynı anda çalışmasını sağlayan aşk bu kısa sürede hayatınıza girebilir.

Aşık olmanın bilimsel olarak açıklamasını merak edenlerin ilgisini çekeceğini düşündüğümüz Mutlu Çiftlerin Yatmadan Önce Yaptıkları adlı başlığımızı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Vay be onca dert tasa bu yüzdenmıymış. Çok garip gerçekten bilimle mükemmel bir bağı var aşık olmak göründüğünden daha etkileyici geldi şimdi.☺️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir