Blog

İlişkilerde iletişim nasıl olmalı?

İletişim olmayan ilişkinin ömrü, kelebeğin ömrü kadardır. Konuşmak insanoğlunun en faydalı özelliklerindendir tabi boş konuşulmadığı sürece.

Ben iletişim bilmem!

Bazı insanlar iletişim kurmayı bilemezler. Öyle yetiştirilmişlerdir. Bir şekilde bir ilişkiye başladıklarında da bu konu yüzünden çok zorlanırlar. Normal iletişimi bilmiyorum ki ilişkilerde iletişim nasıl olmalı nereden bileyim? Bana öğretmediler, benim yapım bu deyip bir kenara çekilmekle de bu işler yürümez. Sorununuzu fark edip, üzerine gidecek çabalayacaksınız ki değişim başlasın. Yok, öyle sorumluluk almamak!

İletişim kurmayı nasıl öğrenirim?

Öncelikle tebrik ederim. Bir şekilde sorununuzun farkına vararak en önemli adımı atmışsınız. Merhaba ben sana iletişim kurmayı öğreteceğim diyen biri yok maalesef. Burada iş size düşüyor. Şimdi kendinizi bu sıkıntılı durumdan kurtarma zamanıdır. Günümüzde internette bu konuyla ilgili birçok kaynak var. Video olsun, makale olsun, kitap olsun bir sürü şey bulunabilir. Hangisinden araştırmak sana daha zevkli gelecek onu düşünmeniz gerekiyor. Hepsinden de faydalanabilirsiniz. Ama birden kendinize çok yüklenmemelisiniz. Ufak adımlarla başlamalısınız. Aynı anda her şeyi yapmaya çalışırsanız pes edip bırakırsınız. Notlar alarak, günlük davranışlarınızı düşünerek hareket etmelisiniz. Zaten bu durumu değiştirmeyi kafanıza koymuşsanız mutlaka yol kat edeceksinizdir.

Konuşmamız lazım!

Sevgilimiz gece aniden “Konuşmamız lazım, yarın mutlaka konuşalım.” dediğinde çok tedirgin olabiliriz. Acaba ayrılacak mıyız? , bir şey mi yaptım? , gibi sorular tüm gece kafamızda döner durur ve bizi uyutmaz. Ertesi gün çok tedirgin bir şekilde konuşmaya gidip aslında bambaşka bir şey olduğunu öğrenince derin bir oh çekeriz. Sorunlarımızı karşılıklı konuşmaya, iletişim kurmaya o kadar alışık değiliz ki birisi bize konuşalım deyince çok ürküyoruz. Oysaki bizi hayvanlardan ayıran en önemli özelliğimiz konuşabilmemizdir. Bu yeteneğimizi sorunlarımızı dile getirmek, anlamak ve anlaşılmak için daha çok kullanmalıyız. İletişim kurmak derdimizi anlatma yeteneğimizi de geliştirir. Mesela bazen ufak bir derdimiz vardır sevgilimizle veya patronumuzla. Ama öyle bir konuşamayız ki hem derdimizi anlatamayız hem de başka dertler açarız başımıza. İlişkilerde iletişimin nasıl olması gerektiğini öğrenebilmemiz için önce kendimizle iletişimimizi gözden geçirmeliyiz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir