Blog

İlk Buluşma Teklifi Nazikçe Nasıl Reddedilir?

Nazik Olunarak İlk Buluşma Teklifi Nasıl Reddedilir?

Hemen her erkek birçok kızla tanışır ancak hepsiyle de çıkacak, ilişki yaşayacak anlamına gelmez. İlk buluşma teklifini reddetmek, bir kızı etkili şekilde ama incitmeden ve kırmadan reddedebilmek hassas bir konudur.

Erkekler ilk randevu teklifini reddetmek istediğinde, kaba olmamalıdır. Basit olmak için yapılanlar işe yaramadığı zaman, dolaylı yollardan, ima yolu yaklaşımlarını denemelidir.

Nazik Olunarak İlk Buluşma Teklifi Nasıl Reddedilir?

İlk buluşma teklifini reddetmek için ilk yol nazik olmaktır. Bunu yaparken, karşı tarafın ilgisini takdir ettiğini söylemek gerekir. Hiçbir erkek, bilerek kabalaşmaz. Karşı tarafın teklifini kabul etmeyecekseniz, cesaretinden dolayı saygı duyduğunuzu belirtmeniz gerekir.

Hiçbir şekilde yaptığından dolayı onu suçlu hissettirecek durumlara getirmemelisiniz. Erkekler için bu konuda karşı tarafı suçlamak oldukça kolaydır. Ancak bunu yapmak istemeyen erkekler, kendine odaklanan ifadelerle cevap vererek sorumluluk almayı bilir.

Böyle bir konuda suçu karşı tarafa yüklemek, karşınızdaki insanı küçümseme ve ona saldırıda bulunduğunuz izlenimini yaratabilir. Kendisini tanımanın iyi ve eğlenceli olduğunu ancak herhangi bir ilişki aramadığınızı söyleyebilirsiniz.

İlk buluşma için ilgilenmediğiniz söylemek, karşı tarafın size karşı duygularını geliştirmesini engeller. Eğer bunu söylemezseniz, duygularını size karşı üretmeye devam edecek ve sonunda hayal kırıklığına uğrayacaktır.

Bu yüzden bu konuda ne kadar erken davranır ve açık olursanız, karşı tarafı zor duruma düşürmekten de korumuş olursunuz.

Kesin Cevaplarla İlk Buluşma Teklifi Nasıl Reddedilir?

Bir erkek, karşı tarafın ilk buluşma teklifini reddetmek istiyorsa, bu konuda kesin ve net olmalıdır. Karşı tarafın sunduğu her teklife ve öneriye hayır demesini bilmelidir.

Eğer “şu anda emin değilim ileride ne olur bilemem” gibi bir cevap, karşı tarafın hala bir umut beslemesine neden olacaktır. “Benimle ilgilenmen güzel ancak ben aynı şeyi hissetmiyorum yine de teşekkürler” gibi bir cevap, karşı tarafın herhangi bir alternatifinin olmadığını görmesine yardımcı olacaktır.

Kesin cevaplarla ilk buluşma teklifini reddetmek için mazeret sunulmamalıdır. Bunun için her zaman bir mazeret göstermek gerekmez. Belirli bir neden vermek, karşı taraftan, bunun geçici bir neden olduğu gibi algılanabilir.

Şu anda çıkmak istemediğinizi belirtebilir ve hayatınızda sizi meşgul eden birçok şeyin olduğunu söyleyebilirsiniz. Sonrasında özgürce hareket edebilmeniz için, “teklif için teşekkür edebilir ve bu konuda herhangi bir alternatifin olamayacağını” söyleyerek konuyu kapatabilirsiniz.

Eğer karşı tarafından teklifini gerçekten reddetmek istiyorsanız, alternatif sunmaktan vazgeçmelisiniz. Mesela “arkadaş olup olmadığını karşı tarafa sormak, bir şeyler yapıp yapmak istemediğini sormak”, karşı tarafın ümitlenmesine neden olur.

Mesela reddedeceğiniz bir ilk buluşma randevusu için; “sizinle tanışmak güzeldi ancak sizinle konuşmak dışında herhangi bir şey yapmak istemiyorum” demeniz, karşı tarafın tüm gardını indirmeye yetecektir.

Dolaylı Yollardan Nasıl Reddedilir?

İlk buluşma teklifini reddetmek için uygulanacak yöntemlerden biri de dolaylı yollardan reddetmektir. Bunun için ilk olarak yapabileceğiniz şey, onunla birlikteyken farklı bir kız hakkında konuşmaktır.

Eğer doğrudan reddetme konuşmaları işe yaramıyorsa, kendisine çekici bir arkadaşı olup olmadığını sorabilir ya da yakınlarda ilginizi çeken başka bir kızla tanıştığınızı söyleyebilirsiniz.

Bu tür imalı yaklaşım karşı tarafa biraz kaba gelse de eğer bu konuda size kızgınlık duyuyorsa, sizi yalnız başınıza bırakmak için harekete geçebilir. Yani karşınızdakini yanındaki ya da tanıdığı başka bir kız arkadaşla vurmak, sizden uzaklaşmasına olanak tanıyabilir. Ancak karşı tarafın kalbini kırmadan ve sizden yine de uzaklaşmasına izin vermeden kıskançlık yolunu deneyebilirsiniz.

Dolaylı yollardan ilk buluşma teklifini reddetme yöntemlerinden birisi de yeni tanıştığınız birilerinin olduğunu ve kendisiyle ortak birçok noktalarının olduğunu anlatabilirsiniz. Böylece karşı tarafa, onunla ilgilenmediğinizin ipuçlarını vererek, dolaylı yollardan reddetme yapabilirsiniz.

Mesela “arkadaşınızdan bahsederek, onunla herhangi bir ortak noktada paydaş bulabilir ve ikinizin bir ara dışarı çıkması gerektiği” konusunda ikna ederek, ima yoluyla kendinizden uzaklaştırabilirsiniz.

Bir başka deneyebileceğiniz yöntem ise, karşı tarafı görmezden gelmektir. Eğer karşı tarafın size karşı olan duygularıyla yüzleşemiyorsanız, yok sayma gibi bir alternatifinizin olduğunu unutmayın.

Kaba bir davranış olmasına rağmen, başka bir alternatif yoldur. Bu konuda karşı tarafın size birçok sorusu olabilir. Çağrılar atabilir, mesajlar gönderebilir. Ama bu konuda sabırlı olun ve mesajlarına, çağrılarına cevap vermeyin.

Eğer karşı tarafın sizi tamamen rahat bırakmasını istiyorsanız, ortak bir yerde görüyor olduğunuzda sizinle iletişim kurmaya çalışsa da siz iletişim kurmayın. Gerekirse azarlamaya başlayın.

Bu konuda size kızabilir, hakaret dahi edebilir. Bu durum en son çare olarak kullanılacak bir yöntemdir. Bu yöntemi denemeden önce, diğer yöntemleri deneyin.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir