Blog

İlişkilerde Karşı Tarafı Dinlemenin Faydaları

Günümüzde en büyük sıkıntılar, iletişim problemlerinden kaynaklanmaktadır. Çoğu aileler çocuklarına bu tarz şeyleri öğretmediği gibi, kendileri de uygulamadığı için ilerde bu çocuklar çok büyük bir iletişim problemine sahip olmaktadırlar. Sadece ikili ilişkilerde değil, arkadaşlık ilişkileri, iş hayatı gibi konularda da çok sıkıntı çekmektedirler. Kendilerini ifade edemedikleri için anlaşılmamakta ve bu da onlarda öz güven problemleri oluşturmaktadır.

Dinle beni, dinleyeyim seni

İlişkilerde karşı tarafı dinlemenin faydalarından en önemlilerinden biri de kuruntuyu önlemektir. İletişim eksikliğinden kaynaklanan bu sorun, karşı tarafa merak ettiğimizi soramadığımız için kafamızda türlü senaryolar kurmamıza sebep olabiliyor. Belki de sadece şarjı bittiği için telefon kapalı olsa bile bizim aklımıza türlü türlü korkunç şeyler gelebiliyor. Oysaki karşı tarafa bunu açıkça sorduğumuzda gerçekleri öğrenip, ilişkimiz de yıpranmadan yolumuza devam edebiliriz. Ama bazen de hislerinize tabi ki güvenebilirsiniz. Her sorduğumuz sorunun cevabını da alamıyoruz bazen maalesef. Dinledik de ne oldu dediğimiz şeyler çıksa bile biz sorup, dinlemeye devam etmeliyiz. Siz üzerinize düşen görevi yapın, içiniz rahat olsun.

Nasıl dinleyeceğimi bilmiyorum!

Bazılarımız sadece konuşur, bazılarımız ise sadece dinler. Önemli olan ilişki de hem konuşmayı hem de dinlemeyi bilmektir. Sadece konuşursak dinleyemeyiz, sadece dinlersek konuşamayız ve her şeyi içimize atarız. Onlar da içimizde büyür de büyür. En sonunda en ufak bir sorunda patlak veririz. İlişkilerde karşı tarafı dinlemenin faydalarından biri de sorunların daha kısa sürede halledilmesidir. Uzadıkça küçücük olan sorunlar bile dağ kadar olur ve önümüzü tıkar. Kendi topuğumuza sıkmaya hiç gerek yok. İnsanlar konuşa konuşa, hayvanlar koklaşa koklaşa diye bile bir atasözümüz var. Siz hem konuşup hem koklaşabilirsiniz. Yeter ki konuşmaktan korkmayın. Yeter ki birbirinizden ve sorunlarınızdan kaçmayın. Unutmayın ki kaçtığınız her sorun en beklenmedik zamanda karşınıza çok daha büyümüş halde geri döner. İletişim sorunu olan insanlarda karşı tarafa verdiği sevgiyi gösterememe gibi sorunlar da olur ve insan sevildiğini değer gördüğünü bilmek, duymak ve hissetmek ister. Bu gibi sorunların da başkahramanı dinlememektir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir