Blog

Sorunları çözmenin yolları

Hayatımızın her alanını sorunlar kaplamış durumda. Tam hallettim derken başka sorunlar çıkabiliyor maalesef. Bunların yanında bir de sevgilimizle yaşadığımız sorunlar eklenince hayatımız tam bir kaos olabiliyor.

Nasıl çözerim?

Sorunları çözmenin yolları, sorunlardan kaçmaktan kesinlikle geçmiyor. Aksine sorunlardan kaçtıkça, sorunlar bir virüs gibi çoğalıyor. Nasıl yapılır bu sorun düzeni nasıl bozulur diye kıvranıp duruyoruz her gün. Yine her şeyin başı iletişime dayanıyor. Sorunlarımızı sadece konuşarak çözebiliriz. Bazen kendi kendimizle, bazen arkadaşlarımızla, bazen ailemizle, bazen sevgilimizle bazen de terapistimizle konuşmak bizi çok rahatlatır.  Kaçma, savaş mantığıyla hareket etmeliyiz. Sorunlarımızın esiri olmamalıyız. Kaçan kovalanır mantığı burada da işliyor. Kaçtıkça sorunlar peşimizi asla bırakmıyor. O zaman taktik değiştirip bizim sorunlarımızın üzerine koşmamız lazım.

Ama benim sevgilim sorunlu, şimdi ben ne yapacağım?

Burada da yine devreye iletişim giriyor. Sorunları çözmenin yollarının ana kaynağı iletişimdir. Derdimizi anlatabilmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Sevgilimiz diye sorunlu davranışlarını görmezden gelmemek lazım. Kırmadan, incitmeden rahatsız olduğumuz davranışlarını ona iletmemiz gerekiyor. O tek başına halledemezse beraber sorunlarını çözmeye çalışabilirsiniz. Eğer karşı taraf bunun sorumluluğunu üstlenmezse orada yanlış giden bir şeyler var demektir. Bazen insan tabi ki sorunları olduğunu kabul etmeyip kaçmaya çalışabilir ama sevgiliniz hiçbir sorununu kabul etmezse oradan uzaklaşmak gerekir. Kendinizi üzmenin bir anlamı yok. Başka bir yöntem ise tabi ki terapiye gitmektir. Eğer kendi kendinize halledemediğiniz sorunlarınız mevcutsa mutlaka bir ilişki terapistine gitmelisiniz. Tabi ilişkinizin devam etmesini istiyorsanız. Birbirinize anlatamadığınız hatta kendi kendinize bile itiraf edemediğiniz veya farkında olmadığınız sorunlarınız bile orada ortaya çıkabilir. Bir uzman eşliğinde bunları fark edip çözmeniz sizin için büyük fayda sağlayacaktır.

Sevgilimi beraber terapiye gitmeye nasıl ikna ederim?

Öncelikle bunun normal bir olay olduğunu, terapiye gitmenin kötü bir şey olmadığını uygun bir dille anlatmanız gerekiyor. Yine kabul etmezse de en azından bir kere de olsa denemeyi teklif edebilirsiniz. Sevgiliniz o zaman da gitmeyi redderse zorlamamanız  gerekir. Çünkü değişmek istemeyen birini ne yaparsanız yapın değiştiremeyeceğinizi unutmayınız.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir