Blog

Hayatımızı Yönlendiren Duygu: Aşk

Yaşattığı Derin İzlerle Hayatımızı Yönlendiren Duygu: Aşk

Sevginin çeşitlerinden birisi olan aşk, beynimize ve bedenimize hakim olarak hayatımızı yönlendirmeye başlar. Şehvet, cazibe ve bağlanma gibi üç farklı aşamada yaşanan duygu, beyinde yarattığı güçle fiziksel davranışların şekil değiştirmesinde etkili olur.

Şehvet; aşık olan kişinin cinsel kimliğiyle doğru orantılı olarak değişir.
Cazibe; karşınızdaki kişiden başka bir şey düşünememe halidir. İştah azalması, uykusuzluk ve sürekli dalgınlık bu aşamanın en tipik özellikleri arasında gösterilebilir.
Bağlanma; cazibe aşamasından sonra bağlanmaya geçilir. Bu seviyede çiftler gelecek hayatlarının temellerini atar. Aile kurma duygusu burada açığa çıkar.

Duyguların Derinleştiği Anlar

Aşkla birlikte hormonlar deliye döner. Duyguların her saniye daha derinleşmesi adrenalin seviyesi üzerinde de etkilidir. Çiftler arasındaki fiziksel temas bağlanma duygusunu artırırken kişileri birbirine daha yakınlaştırır.

Size Kendinizi İyi Hissettiren Hormonlar Hangileridir?

Aşık olan kişinin beyni daha fazla dopamin salgılar. Bu kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Mesajlaşmadan karşılaşmaya, dokunmadan konuşmaya kadar çiftler arasında yapılan her türlü aktivite, bu hormonların biraz daha açığa çıkmasında etkilidir. Bu aşamada yaşanan bir tür dopamin bağımlılığı olarak açıklanabilir.

Romantizmin üstün olduğu durumlarda, beynin aktif hale geçen bölümleri ödül sistemi denen dopamin salgısının artmasını sağlar. Korku ve hatalardan ders alma alanının tamamen kapandığı aşk hali, hayatın en fazla risk alınan dönemleri arasında gösterilebilir. Aşıkların hayatın hemen her alanında kontrolü elden kaybetmeleri bu süreçle başlar ve durdurulamaz.

Romantizm ve Belirsizlikler

Romantizm yaşanmaya başlandığında vücudun seratonin seviyesi düşüktür. Kaygı ve rahatsız edici düşüncelerin insana hakim olduğu bu evre, belirsizliklerin gün yüzüne çıkmasının nedenidir. Kaygı halinin artması günlük hayatı etkisi altına alır ve takıntılar göz önüne çıkar.

Aşık olan kişi, karşısındaki kişinin sadece pozitif özelliklerine bakmaya ve onları bulunduğu yerden çıkarmaya meyillidir. Bu kötü bir özellik gibi görünmese de uzun vadeli ilişkilerde hatalı kararlar alınmasına neden olabilir. “Aşkın Gözü Kördür” bu durumu kısa ve net bir şekilde açıklamaya yeter!

İlişki Ne Zaman Normale Döner?

Karşı tarafında mükemmel görünmesi, hormonların sürekli olarak artması ve ayakların yerden kesilmesi hali 12-18 ay içerisinde normale döner. İlişkinin gerçekle yüzleştiği an olarak kabul edilen başlangıç, pek çok uzman tarafından balayının bittiği dönem olarak tanımlanır.

Nasıl aşık olunur? Bu formül herkes için farklı şekillerde kurulabilir. Tamamen yabancı olan biriyle tanıştıktan sonra hayatın sizin için zor olan taraflarıyla ilgili sohbet etmek, samimi detaylar paylaşmak ve bu esnada minik fiziksel temaslarda bulunmak aşk için yeterlidir.

Bu aşamada kontrolün sizin elinizde olduğunu düşünüyorsanız en büyük yanılgıyı bu aşamada yaşamış olursunuz. Siz siz olun, hormonların vücudunuz, duygularınız kısaca beyniniz üzerindeki etkilerini küçümsemeyin! Sonra hiç beklemediğiniz tepkiler verebilir ve kısa zaman içinde kendinizi bile tanıyamaz hale düşebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir