Blog

Aşk Ve İlişkiler

Pek çok insan iyi ya da kötü bir ilişki yaşamasının onu mutlu edebileceği yanılgısına düşebilmektedir. Yalnızlık yerine kötü de olsa bir ilişki yaşamak, bazı zamanlar insanlara daha mantıklı gelebiliyor. Ancak hayatın tüm mutluluğu sadece bir ilişkiye bağlamak, yapılan en büyük yanlışlar arasındadır. Nitekim mutluluk yalnızca bir kişiye bağlı değildir ve ilişki yaşamak mutluluğu tek başına getirmez. Eğer sadece bu sebepten ötürü bir ilişkiye başlamak isteniyorsa, mutlaka enine boyuna düşünülmelidir. Çünkü insanlar yalnız oldukları zaman da mutluluğu yakalayabilmektedir.
– Farklı hobiler ile ilgilenmek
– Dostlarla vakit geçirmek ve güzel sohbetler etmek
– Özgürce istediklerini yapabilme olanağı yakalamak
– Kişinin kendini dinleyebileceği daha dingin bir ortama sahip olmak

Aşk ve İlişki ile Beraber Mutluluk Paylaşımlı Olmalıdır

Elbette güzel bir ilişki içerisinde aşk yaşamak mutluluğu çok daha yukarıya çeker. Ancak sadece ilişki üzerinden mutluluğun yakalanacağı düşüncesi, büyük hayal kırıklığına ve daha ciddi mutsuzluğa düşülmesine neden olabilir. Yaşanan ilişki ile beraber aşk, mutluluğu destekleyici ve sürekli hale getirici bir düşünce yapısıyla ele alınmalıdır.

Bu konuda en önemli unsur paylaşım gerçekleştirmektir. En zor anlarda çiftlerin birbirlerine sağladığı destek, karşılıklı motive etme duygusu mutluluğu daha yükseğe çıkarabilir. Yani kısacası ilişki ile beraber aşk yaşamak mutluluğu destekleyici ve kalıcı hale getiren yapıdır. Fakat mutluluğun temeli kesinlikle yaşanabilecek bir ilişki ve aşk üzerine kurulu olmamalıdır.

Mutlu Bir İlişki İlk İzlenime Dikkat Edilmelidir

Pek çok insan ilk anda istediği elektriği alamadığı zaman hemen yanlış düşünce algısına kapılır. Karşısındaki kişiye sırf bu yüzden olumsuz düşünceler beslemeye başlar. Ancak bu düşünce belki de hayat boyu sürebilecek güzel bir beraberliğin sonu olabilir. Aşk filmlerinde yaşanan pek çok senaryo aslında gerçek hayatın içerisinden alıntıdır. Yani yalnızca arkadaş olanlar ve hatta birbirlerinden nefret eden birçok insan, zamanla birine aşık olabilmektedir. Hatta bu aşk daha da ileri boyuta çıkabilmekte ve evlilik ile son bulabilmektedir. Bu yüzden mutlu bir ilişki için dikkat edilmesi gereken en önemli unsur; karşıdaki kişiye şans tanımak, dürüst ve açık olmaktır.

İlişki ve Aşk İçerisinde Kişiliğe Saygı Duymak

Sağlıklı bir ilişkiye başlamak ve güzel bir aşk yaşamak için, insanları olduğu gibi kabullenmek ve onları değiştirmeye çalışmamak en doğru davranıştır. İlişki yaşadığınız kişinin bazı özelliklerini sevmeyebilirsiniz. Ancak bunları değiştirmeye çalışmak ve buna inanmak ilişkiyi büyük oranda yıpratır.

Eğer başlangıçta hoşunuza gitmeyen bazı durumlar gözlemlediyseniz, onları düzeltirim düşüncesini yerine ilişkiye hiç başlamak daha sağlıklıdır. Karşınızdaki kişiyi olmadığı birine dönüştürmeye çalışmak, yapılan en büyük hatalar arasındadır. İlişkinin sağlıklı şekilde ilerlemesine engel olur. Tabii ilişkide erkek ve kadın duygularına ayrıca dikkat etmek gerekir. Nitekim mutluluk, korku, öfke ve üzüntü gibi pek çok duygusal yaklaşım, kadın ve erkeğe bağlı olarak ifade açısından değişkenlik gösterir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir