Blog

Astroloji Nedir ?

Tarihin en eski bilim dalları arasında yer alan astroloji, yüzyıllardan bu yana gezegenlerin insanlar üzerindeki etkilerini incelemektedir. Gezegen ve yıldızların farklı dönemlerdeki hareketleriyle elde ettikleri konum, insanların tavır ve karakterlerinde etkileyici bir olgu yaratmaktadır. Astroloji ise yaşanan bu etmenleri insan hayatı üzerinden açıklamak için burçları kullanır. Böylece farklı ay dönemlerine bağlı olarak değişik burçlar üzerinden insan özellikleri kategorize edilir.

Burç Nedir?

Güneş, yeryüzünden bakıldığı zaman insan açısından dünya etrafında dönüyormuş gibi görünür. Bu yüzden insanların doğduğu ay itibariyle, güneşin bulunduğu konum üzerinden gökyüzünde oluşan alanın tarifine burç denir. Diğer bir deyişle burçlar aslında takımyıldızları olarak tabir edilebilir. Gökyüzündeki yoğun güneş ışınları dikkate alınmazsa, insanın doğumu anında güneşe doğru bakıldığında gökyüzünde görülecek etmen burçlar olur.

Astrolojinin Etimolojik Açıdan Kökeni Nedir?

Astroloji Yunan kökenli bir dildir. ‘Astro’ ve ‘Logos’ kelimelerinin bir araya getirilmesi ile ortaya çıkmıştır. Anlamları ise Astro yıldız, Logos size bilgi olarak tabir edilir. İki kelime birleştirildiğinde ise ortaya astroloji, yani ‘ Yıldız bilgisi’ anlamı çıkmaktadır.

Tarihsel Açıdan Astrolojinin Süreci

Bilimin henüz kapı açmadığı ilk çağlarda, insanlar gökyüzüne batmakta ve bir anlam çıkarmaya çalışmaktaydı. Büyük bir merakla takip edilen gök hadiseleri, onları kontrol etmek ve anlamlandırma açısında o dönem pek çok etmene konu olmuştur. Gökyüzünde yaşanan hareketlilik, yeryüzündeki insan topluluklarının etkileriyle bütünleştirme çalışmaları yapılmıştır. Zaman içerisinde ise hayatı kolaylaştırmak adına yapılan hesaplamalar, insanları astroloji bilimine doğru yöneltmiştir. Astrolojinin keşfedilmesi M.Ö. 15. yy’le kadar uzanmaktadır.

Eski çağlardan günümüze kadar ulaşmış bazı dönem kalıntıları, astroloji açısından yapılan çalışmaları gözler önüne sermektedir. Bazı gök cisimlerinin çizimleri ve ay fazları açık şekilde görülmektedir. İlerleyen dönemlerde ise insanlar tarımla ilgilenmeye başlamış ve bu da hava durumuna daha fazla ilgi duymalarına sebep olmuştur. Sonuç olarak astrolojide oldukça ilerleme gösterilmiş ve astroloji adına önemli katkılar sağlanmıştır. Zaman içerisinde ise ay hareketleri ve tutulmaları, tarım yapmak adına mevsimleri düzenli takip etmek, astrolojinin ilerleyişini hız kesmeden güçlendirmiştir. Bu konuda chatodam sohbet üzerinden astroloji hakkında farklı bilgiler alınabilir.

Astrolojinin Ortaya Çıkışı

İlk çağlardan bu yana insanlar gezegenlere, gökyüzüne ve gök cisimlerine büyük önem vermiştir. Hatta eski dönemlerde pek çok iyi topluluk farklı gezegenlere tapmıştır. Ki bu durumun günümüzde hala devam ettiği yerler olduğunu söylemek mümkün. Böylece gökyüzü çağlar boyunca insanların mitolojisine, hikaye ve dinlerine pek çok açıdan konu olmuştur.

Özellikle farklı gezegenler değişik tanrı isimleri ile adlandırılmıştır. Örnek verecek olursak Mars gezegeni, adını Yunan mitolojisinde geçen ‘Mars’ isimli savaş tanrısından almıştır. Özellikle Sümer, Çin, Roma, Mısır ve Mayalar oldukça kayda değer gelişmeler göstermiştir. Bu toplulukların gökyüzünü incelemesi ile zaman içerisinde takımyıldızları çıkarılmıştır. Tüm bu merak ve araştırmalar ise insanları astrolojiye yöneltmiş ve bu şekilde astroloji ortaya çıkmıştır. Bunu farklı chat ortamları içerisinde detaylı olarak incelemek ve farklı bilgiler almak mümkün.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir