Blog

Aşık Olmak ve Hoşlanmak Arasındaki Fark

aşık olmak nedir

Aşık olmak ve hoşlanmak arasındaki fark, Aşık olmak ve hoşlanmak oldukça farklı kavramlardır. Ancak verdiği hisler hemen hemen aynı olacağı için ayırt etmek zorlaşır. Hoşlanmak daha kısa süreli ve anlık bir duyguyken aşk uzun süre devam edebilen ve yoğun bir bağlıdır. Aşık olmak ve hoşlanmak arasındaki fark bir süre sonra hissedilir halde olacaktır. Aşk daha yoğun hisler içeren ve bağlılık içeren bir güçtür. Hoşlanmak ise daha çok fiziksel, kısa süreli ve bencillik içerebilen bir duygudur.

Hoşlantı Nedir?

Hoşlantı, daha çok karşı tarafın hoşunuza gitmesiyle başlayan keyif verici bir duygudur. Hoşlandığınız insanı düşündüğünüz zaman keyif duyar ve mutlu olursunuz. Aşk ise daha saplantılıdır. Aşık olduğunuz insanı durmadan düşünebilirsiniz. Aşk kolay kolay bitmemesine rağmen hoşlantı kısa süre sonra son bulabilir.

Hoşlanmak, biriyle birlikte olmanın verdiği güzel düşüncedir. Ancak genelde paylaşmayı bilmez. Aşk ise daha paylaşımcıdır. Bu gibi farklar olsa da hoşlanmak ve aşık olmak başlarda ortak özellikleri olan duygulardır. Bu durumda ayırt etmekte zorlanabilirsiniz.

Aşk Nedir?

Aşk ilişkilerde saplantılı ve yoğun bir duygudur. Bu durumda hoşlanmaktan ve sevgiden farklı bir boyuttur. Hoşlandığınız insanı seçerken onu belirli kriterlere göre seçebilir ve hoşlanabilirsiniz. Ancak aşk daha çok birdenbire gerçekleşir ve uzun sürer. Aşık olurken seçme hakkı ve kriter belirleme aşaması genelde olmaz. Aşık olmak görmezden gelmek ve karşınızdaki insanla derin bir bağ kurmaktır. Kendinizi yok sayıp sadece karşınızdaki insanı düşünür ve onun için çabalarsınız. Bu durumda aşık olmak ve hoşlanmak arasındaki fark oldukça büyük olacaktır. Aşk, herkesin yaşayabileceği bir duygu değilken hoşlantı herkes için yaşanabilir.

Aşk İle Hoşlantının Farkları Nelerdir?

Aşık olmak ve hoşlanmak arasındaki fark oldukça fazladır. İlişkinin başlarında bunu anlamasanız da ilişki içerisinde bunu fark etmeniz mümkün olacaktır. Aşık olmak ve hoşlanmak arasındaki farkları şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Hoşlanmak genelde fiziksel arzuyu işaret eder, aşk ise çok daha derin bir bağ sunacaktır.
  • Hoşlanma durumunda gerilme ve saçmalama gibi anlar yaşayabilirsiniz, aşk ise sakinleştirecektir.
  • Hoşlanmak kısa sürede yaşanan ve yoğun bir duygudur, aşk ise daha çok teskin eden ve uzun süre hayatınızda olan bir duygu
  • Hoşlandığınız zaman kendi arzularınıza odaklanırsınız, aşık olduğunuzda ise hep karşı tarafı düşünürsünüz.
  • Hoşlanmak en ufak sorunları büyütmenize neden olacaktır. Aşk ise öyle değildir. Sorun büyük olsa bile aşıksanız sizin için problem olmaz.
  • Hoşlanmada kin tutmak ve intikam almak gibi hislere kapılabilirsiniz, aşk ise her zaman affedici özelliğe sahiptir

Yorumlar

  1. Ömrünü geçirebileceğin insan hangisi o önemli yoksa aşk, hoşlanma, cazibe gelip geçici şeyler saygı, sevgi daim olsun inşallah.🙏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir