Limonlu Makaron Tarifi

Limonlu Makaron Tarifi

Limonlu Makaron Tarifi

Malzemeler:

 • 1 adet limonun kabuğu
 • İç Dolgusu için:
 • Jel gıda boyası
 • 130 gr pudra şekeri
 • 100 gr tereyağı
 • 125 gr toz badem
 • Birinci Karışım için:
 • 125 gr toz badem
 • 45 gr yumurta akı
 • İkinci Karışım için:
 • 45 gr yumurta akı
 • 35 ml su
 • 125 gr şeker
 • 1 çimdik tuz

  Hazırlanışı:

  1. Birinci Karışımın Hazırlanması:
  2. Birinci Karışımın Hazırlanması:
  3. Toz bademi 3 defa elekten geçirip iyice toz haline gelene kadar inceltin.“0 nişastalı pudra şekeri” topak topak olur. Tüm şekeri elekten geçirip iyice toz hale getirin.
  4. Toz bademi 3 defa elekten geçirip iyice toz haline gelene kadar inceltin.“0 nişastalı pudra şekeri” topak topak olur. Tüm şekeri elekten geçirip iyice toz hale getirin.
  5. Toz bademi ve pudra şekerini birlikte eleğe alarak 2 defa daha geçirin. Böylece birbirine iyice karışacaktır.
  6. Toz bademi ve pudra şekerini birlikte eleğe alarak 2 defa daha geçirin. Böylece birbirine iyice karışacaktır.
  7. 45 gr yumurta akını toz badem ve şekerli karışıma ekleyin. Tahta düz bir spatulayla alttan üste alarak ve yedirerek iyice birbirine karışmasını sağlayın. Gıda boyasını da bu aşamada ekleyin.
  8. 45 gr yumurta akını toz badem ve şekerli karışıma ekleyin. Tahta düz bir spatulayla alttan üste alarak ve yedirerek iyice birbirine karışmasını sağlayın. Gıda boyasını da bu aşamada ekleyin.
  9. Daha sonra bu karışıma ikinci karışımdaki malzemeler eklenince boyanın rengi bir ton açılacaktır. Onu da göz önünde bulundurarak istediğiniz tondan biraz daha koyu olacak şekilde gıda boyası koyabilirsiniz.
  10. Daha sonra bu karışıma ikinci karışımdaki malzemeler eklenince boyanın rengi bir ton açılacaktır. Onu da göz önünde bulundurarak istediğiniz tondan biraz daha koyu olacak şekilde gıda boyası koyabilirsiniz.
  11. İkinci Karışımın Hazırlanması:
  12. İkinci Karışımın Hazırlanması:
  13. Suyu ve şekeri tencerede kaynatın. Şeker erimeye başladıktan hemen sonra şurup haline dönüşecektir. Şurup kıvamı başladığında miksere yumurta akını koyup çok küçük bir çimdik tuz da koyarak iyice çırpın.
  14. Suyu ve şekeri tencerede kaynatın. Şeker erimeye başladıktan hemen sonra şurup haline dönüşecektir. Şurup kıvamı başladığında miksere yumurta akını koyup çok küçük bir çimdik tuz da koyarak iyice çırpın.
  15. Yumurta akı iyice beyaz olup köpük köpük kabardığında hazırdır. Şurubu da aynı anda kontrol etmeniz gerekir.
  16. Yumurta akı iyice beyaz olup köpük köpük kabardığında hazırdır. Şurubu da aynı anda kontrol etmeniz gerekir.
  17. Ayaklı bir mikseriniz varsa yumurta kabarırken takip edebilirsiniz ama el mikseri kullanıyorsanız bir kişi yumurtayı takip ederken bir diğer kişinin de şurubu takip etmesi iyi olacaktır.
  18. Ayaklı bir mikseriniz varsa yumurta kabarırken takip edebilirsiniz ama el mikseri kullanıyorsanız bir kişi yumurtayı takip ederken bir diğer kişinin de şurubu takip etmesi iyi olacaktır.
  19. Şurubun kıvamını doğrulamak için termometre kullanabilirsiniz ancak pratik bir yol da önerebilirim. Çay bardağına soğuk su koyun. Şuruptan kaşığın ucuyla alın ve suyun içine damlatın.
  20. Şurubun kıvamını doğrulamak için termometre kullanabilirsiniz ancak pratik bir yol da önerebilirim. Çay bardağına soğuk su koyun. Şuruptan kaşığın ucuyla alın ve suyun içine damlatın.
  21. Eğer ip gibi akarak inerse şurup henüz hazır değildir. Damlalar halinde top top inmeye başladığında şurubunuzun kıvamı hazırdır.
  22. Eğer ip gibi akarak inerse şurup henüz hazır değildir. Damlalar halinde top top inmeye başladığında şurubunuzun kıvamı hazırdır.
  23. Mikseri çalıştırın. Şurubunuzu kabarmış olan yumurta akının içine ip inceliğinde akıtarak en yüksek derecede 4-5 dakika çırpın. Traş köpüğü kıvamında bir karışım elde ettiyseniz mikserinizi kaldırın.
  24. Mikseri çalıştırın. Şurubunuzu kabarmış olan yumurta akının içine ip inceliğinde akıtarak en yüksek derecede 4-5 dakika çırpın. Traş köpüğü kıvamında bir karışım elde ettiyseniz mikserinizi kaldırın.
  25. Eğer çırpma telinin ucundan sarkan bir krema görüyorsanız ve krema yere düşmüyorsa merenginizin kıvamı tutmuştur.
  26. Eğer çırpma telinin ucundan sarkan bir krema görüyorsanız ve krema yere düşmüyorsa merenginizin kıvamı tutmuştur.
  27. Bademli karışımın içine merengin 1/3’ini alıp sptatulayla alttan üste alarak karıştırın. Kalan 2/3 ‘ünü de iki seferde ekleyerek bu şekilde karıştırın ve tüm karışımı sıkma torbasına alın.
  28. Bademli karışımın içine merengin 1/3’ini alıp sptatulayla alttan üste alarak karıştırın. Kalan 2/3 ‘ünü de iki seferde ekleyerek bu şekilde karıştırın ve tüm karışımı sıkma torbasına alın.
  29. Yağlı kağıt serili tepsiye aralıklar vererek yuvarlak şekilde makaron karışımını sıkın. 40 dakika kurumları için esinti olmayan bir ortamda bekletin.
  30. Yağlı kağıt serili tepsiye aralıklar vererek yuvarlak şekilde makaron karışımını sıkın. 40 dakika kurumları için esinti olmayan bir ortamda bekletin.
  31. Önceden ısıtılmış 150 derece fırında 5 dakikaya yakın pişirin. Eteklenmeye başladığında (tabanlarındaki kabarcıklar çıktığında) 150 dereceye indirip pişirme süresini 10-12 dakikaya tamamlayın.
  32. Önceden ısıtılmış 150 derece fırında 5 dakikaya yakın pişirin. Eteklenmeye başladığında (tabanlarındaki kabarcıklar çıktığında) 150 dereceye indirip pişirme süresini 10-12 dakikaya tamamlayın.
  33. Dışarı çıkarıp iyice soğuduktan sonra tepsiden çıkarın.
  34. İç Dolgusunun Hazırlanması:
  35. Limon kabuğunu rendeleyin. Oda ısısında beklemiş tereyağı, pudra şekeri ve limonu mikserde çırparak birbirine karıştırın. Yarım saat buzdolabında bekletin.
  36. Soğumuş olan iki adet makaronu aln birinin ortasına dolgudan sürerek tabanları birbirine doğru kapatın. Afiyet olsun.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ