NASA, Güneşin İlk Misyonunu Duyurdu

NASA, Güneşin İlk Misyonunu Duyurdu

Uzay bilimcileri, düşük aktivite dönemi olan “derin güneş minimumu” nun eşiğinde olduğumuzu düşünüyor, Güneş’i bildiriyor .

Adından da anlaşılacağı gibi bu, termosfer olarak adlandırılan atmosferin dış tabakasına daralmasına neden olabilir ve bunun etkilerinin gezegenimiz üzerinde olabileceği tamamen açık değildir.

İngiltere’deki Birmingham Üniversitesi’nden Profesör Yvonne Elsworth “[güneşin manyetik] dinamosunun doğasındaki köklü değişikliğin devam edebileceğine inanıyor”.

NASA‘nın Güneş Dinamikleri Gözlemevi’nin, günlük 44 gün boyunca lekesiz bir güneşi sergileyen günlük takozları tarafından desteklendi.

Bu, bilim insanlarını, 2008 yılından bu yana görülmeyen kargaşalı bir döneme yaklaştığına inanmaya itti.

Güneş minimumlarının atmosferimize nüfuz edebilecek çok sayıda kozmik ışın aktivitesini harekete geçirdiği bilinmektedir.

Bu kozmik kirişler, atmosferi vurduğumuzda parçacıkların “hava duşlarına” neden olur.

Astronotlar için sağlık açısından tehlike oluşturuyorlar ve tek bir serseri kozmik ışın bir uydu işlev bozukluğuna neden olabilir.

Astronotlar için sağlık açısından tehlike oluşturuyorlar ve tek bir serseri kozmik ışın bir uydu işlev bozukluğuna neden olabilir.

İletişim sistemlerini yok etmekle birlikte, bir güneş patlaması elektrik ızgaralarını düşürebilir.

Düşük güneş etkinliğinin neden termosferimizin çökmesine neden olduğu veya gezegenimize neler yapabileceği tamamen açık değildir.

Ancak 2008-2009 yıllarında gerçekleşen olaylarda, bilim adamları, iklim değişikliğinin atmosferin üst katmanındaki soğuma ve müteahhitliğe katkıda bulunabileceğini önermişti.

Termosfer, insanlığın kafalarının yaklaşık 53 mil yüksekliğinde başlar.

Uluslararası Uzay İstasyonu, Dünya’yı termosferin ortasında dolaşıyor.

Elsworth, tepe noktasına ulaşmadan önce 2019 olacağını düşünüyor, ancak bizim yıldızımızla ilgili tuhaf şeyler görüyoruz.

Son zamanlarda yayınlanan güneş araştırmasında şunları yazdı: “Bu eskiden olduğu gibi değil ve güneşin dönüş hızı yaklaşık 60 derecelik enlemlerde biraz yavaşlamıştı.

“Bunun sonuçlarının ne olacağından pek emin değiliz, ancak olağandışı zamanlarda olduğumuz açıktır.”

Elsworth, “Ancak, bir sonraki döngüye ait bazı özellikleri tespit etmeye başlıyoruz ve bir sonraki minimum değerin yaklaşık iki yılda olacağını önerebiliriz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ