Yürüyüşün bir yararı daha ortaya çıktı

Yürüyüşün bir yararı daha ortaya çıktı

Düzenli yürüyüş, eklemlerde şişme, kızarıklık ve hareket kısıtlılığına yol açan artritten korunmaya da yardımcı oluyor

Halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilinen artrit hastalığı kronik bir hastalık grubu, 7’den 70’e her yaş grubunda görülebilen artrit, hastanın sosyal hayatını etkiliyor, hatta yaşam süresini dahi kısaltabiliyor.

Artritin, eklemlerin yanı sıra kaslar, kemikler ve iç organlar dahil olmak üzere vücudun diğer bölümlerini de etkileyebildiğini belirten uzmanlar hastalığa basit kan tetkikleri ve röntgenle tanı konulabildiğini söyledi.

Ancak bazen tanı için ileri tetkiklere de gereksinim duyulabildiğini aktaran uzman, “Artrit tedavisinde asıl amaç, hastanın yaşam kalitesini artırmaktır. Artrit ilaç tedavileri, yaşam şeklindeki değişikler ve kişiye uygun egzersiz uygulamaları ile kontrol altına alınmaya çalışılır. Doktor hasta iletişiminin kuvvetli olması tedavi sürecini olumlu etkileyen faktörlerden biridir” dedi.

“SAĞLIKLI YAŞAM TARZI ARTRİT SEYRİNİ OLUMLU ETKİLER”

Uzman düzenli egzersiz, ideal vücut ağrılarının korunması, düzenli uyku, stres ve sigaradan uzak kalmanın,hastalık şiddetinin azalmasına yardımcı olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Düzenli olarak yürüyüş yapmak dahi kas kuvvetini, eklem ve kasların esnekliğini arttırır. Fiziksel aktivite her yaş grubu için gereklidir. Normal kiloda olsak bile fiziksel aktivite yapmaya ihtiyacımız vardır. Adımlarımızı saymak ve yürüyüşümüzdeki artışları takip etmek için adım sayar kullanabiliriz. Bir yetişkin için önerilen günlük adım sayısı 13-15 bin arasıdır. Fiziksel aktiviteye yavaş bir şekilde başlanmalı. Yürüyüşe başlamak için farklı öneriler olmakla birlikte genellikle başlangıçta haftada üç gün 20’şer dakika yürüyüşe başlayıp, her hafta yürüyüş sayımızı ve mesafemizi arttırabiliriz. Yürüyüşten önce ve sonra esneme hareketleri yapmak kaslarımızı rahatlatıp, günlük hareketleri kolay yapmamızı sağlar. Yürüyüş için hafif, ayağımızı saran, taban desteği olan ayakkabılar tercih etmeliyiz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ