Meme Kanseri Derneği Tarafından Bir ilk Başarıldı

Meme Kanseri Derneği Tarafından Bir ilk Başarıldı

İlk parti tamoksifen geldi

Meme kanseri hastalarının kullandığı ve piyasada bulunmayan tamoksifen etken maddeli ilacın ABD’den ithal edilen ilk partisi ecza depolarına ulaştırıldı.

İlacı getiren Teva İlaç’tan yapılan açıklamaya göre, Sağlık Bakanlığı’nın hasta mağduriyetini gidermek için verdiği özel ithalat belgesiyle tamoksifen girişi sağlandı. Bugüne dek 30’luk kutu ambalajlarda satılan ilaç, 60 tabletlik şişe ambalajında piyasaya verildi. 60 tabletlik şişe, günde tek doz kullanan hastaların iki, iki doz kullanan hastaların bir aylık ihtiyacını karşılayacak.

‘STOK YAPMAYIN’

İlaç firması yetkileri, ilacın ithalatının parti parti devam edeceğini belirterek, hasta ve yakınlarından stok yapmamalarını istedi. Firma ayrıca eczanelerin depolara geldiğinden henüz haberdar olmayabileceğini belirterek, hastalardan ısrarla ilaçlarını istemelerini hatırlattı.

Pembe Hanım ve Metamazon Dernekleri de meme kanserli hastaların sanal ortamda oluşturduğu dayanışma grubundan, doktorun reçete ettiğinden fazlasını almamaları uyarısında bulundu.

 

Dernek  Açıklamnası ;

Uzunca bir süredir temininde zorlanılan ve hormon pozitif meme kanseri hastalarına önerilen Tamoxifen içerikli ilaç için verdiğimiz mücadele sonuçlandı. Türkiye’de ilk kez iki Sivil Toplum Kuruluşu, güç birliği ile başlattığı kampanyayı ulusal basına taşıdı ve Farma-Sağlık Bakanlığı iş birliği ile ilaca erişimle ilgili soruna çözüm getirdi. Bize bu yolda destek veren herkese teşekkür ederiz. Kurduğumuz destek gruplarında bu süre zarfında, herkes birbirine destek vererek ihtiyaç fazlası ilaçları birbiriyle paylaştı. Bu örnek dayanışma ile birlikten kuvvet doğduğuna bir kez daha şahit olduk. Metastatik Meme Kanseri Derneği ve Pembe Hanım Derneği olarak başlattığımız bu kampanya ile bizler de, hak savunuculuğu yapan Sivil Toplum Kuruluşu olarak hedeflerimizi gerçekleştirmenin onurunu yaşıyoruz. İlaca erişimde yaşanan mağduriyetin giderilmesi, hastalarımızın umutlarını yeşertmek adına verilen tüm emekler için bizler minnettarız.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ