Endonezya’da 700 bin yıllık fil fosili bulundu!

Endonezya’da 700 bin yıllık fil fosili bulundu!

Endonezya’da 700 bin yıllık fil fosili bulundu!

Endonezya’nın Orta Cava eyaletinde kuyu kazarken olağanüstü bir keşfe imza atıldı ve 700 bin yıllık nesli tükenmiş bir filin fosiline rastlandı.Yetkililerine haber verilmesinin ardından bölgede çalışma başlatıldı. İncelemeler sonucunda fosilin bir fil çeşidi olan ‘Stegodon’ cinsine ait olduğu belirlendi. 4 metre uzunluğundaki dişleriyle görenleri şaşkına çeviren fil, yetkililer tarafından ‘olağanüstü bir keşif’ olarak görülüyor.

Endonezya’nın Orta Cava eyaletinde, 700 bin yıllık fil fosili bulundu.

Jakarta Post gazetesinin haberine göre, Orta Java eyaletindeki Banjarejo köyünde, 700 bin yıllık nesli tükenmiş bir fil çeşidi olan “Stegodon” fosilinin keşfedildiği belirtildi.

Eski ve ender rastlanan türe ait fosili, bir köylünün kuyu kazarken bulduğu ve durumu bölge yetkililerine haber vermesiyle ortaya çıkarıldığı kaydedildi.

‘OLAĞANÜSTÜ KEŞİF’

Diğer yandan yetkililer, fosilin Stegodon fili olduğunu varsaydıklarını ve üzerinde çalışma yapacaklarını belirterek, 4 metre uzunluğundaki dişleriyle tamamen bozulmamış bir şekilde bulunan fosilin “olağanüstü bir keşif” olduğunu vurguladı.

GÜNÜMÜZ FİLLERİNDEN 2 KAT DAHA BÜYÜK

Bu türdeki fil fosil kalıntıları Asya, Afrika ve Avrupa’da da keşfedilirken, 1,2 milyon yıl önce yaşamış Stegodon fillerinin boyunun günümüz fillerine göre, yaklaşık iki kat daha büyük olduğu biliniyor.

Endonezya’da 700 bin yıllık fil fosili bulundu!

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ