Çin ile Hindistan arasında büyük gerilim

Çin ile Hindistan arasında büyük gerilim

Çin ile Hindistan arasında büyük gerilim: Sınırda yeni kriz

Çin-Hindistan sınırında yer alan Hindistan’a bağlı Sikkim eyaletinde yeniden gerilim… İki ülkenin ordularının önceki haftalarda karşı karşıya gelmesinin ardından gerilimi artıran yeni bir gelişme daha… Çin, Hindistan’ı Sikkim ve Tibet bölgeleri arasında sınır ihlali yapmakla suçluyor. Hindistan tarafı ise Çin’i Tibet’e gitmeye çalışan hacı adaylarına zorluk çıkardığı için suçluyor.

Çin tarafının iddiasına göre, kendi sınırları içerisindeki bir yol yapım çalışmasına Hindistan askerleri müdahale etti. Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü Ren Guoqiang, Sikkim eyaleti sınırlarında Çin’in ‘egemenlik hakkı’nın bulunduğu DongLang’da yürütülen yol çalışmasının Hindistan ordusuna bağlı askerler tarafından müdahale edildiğini. Bakanlık sözcüsü yaşanan gelişmenin sınırdaki huzura ‘ciddi şekilde zarar verdiğini’ de söyledi.

HİNDİSTAN, ÇİN’İ ‘İBADETE ENGEL ÇIKARMAK’LA SUÇLUYOR

Hindistan tarafı ise Çin’i Tibet’e gitmeye çalışan hacı adaylarına zorluk çıkardığı için suçluyor.

SICAK ÇATIŞMA POZİSYONU İDDİASI

Öte yandan henüz teyit edilmemiş iddialara göre her iki tarafın askerleri de sınırın sıfır noktasında sıcak çatışma pozisyonuna da geldiler. Ancak uzmanlar iki ülkenin de Şanghay İşbirliği Örgütü üyesi olduğunu hatırlatarak gerilimin kısa sürede sonlandırılacağını belirtiyor.

Geçtiğimiz günlerde Çin Halk Kurtuluş Ordusu birlikleri Sikkim sınırında Hindistan’a ait sığınaklara zarar vermiş, yaşanan gelişmeler üzerine iki ülke ordusu arasında gerilim yaşandığı bildirilmişti.

Bölgede en son 1967 yılında Hindistan ve Çin arasında askeri çatışmalar yaşanmıştı.

Mynet

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ