Çanakkale’deki orman yangını

Çanakkale’deki orman yangını

Çanakkale’deki orman yangını: 30 hektar orman kül oldu

Çanakkale‘nin Ezine ilçesine bağlı Karagömlek Köyü yakınlarındaki tarım arazisinde başlayıp ormana sıçrayan yangın, sabaha kadar süren çalışmalara rağmen kontrol altına alınamadı. İlk belirlemelere göre 30 hektar orman kül oldu. Öte yandan dün saat 14.30’da Antalya’nın Kaş ilçesinde başlayan orman yangını ise büyük oranda kontrol altına alındı. Yapılan açıklamada, Alanya’daki orman yangınının söndürüldüğü hatırlatılırken, her olasılığa karşı hazır olunduğu vurgulandı.

Çanakkale Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy, dün saat 12.30 sıralarında Ezine İlçesi’ne bağlı Karagömlek Köyü yakınlarında tarım alanından başlayıp ormana sıçrayan yangının, devam ettiğini ve halen kontrol altına alınamadığını söyledi.

Gece kara ekiplerinin sabaha kadar devam ettiği söndürme çalışmalarına, bu sabah günün ilk ışıklarıyla birlikte 2 helikopter katıldı. Ulusoy, yangının şu anda Ayvacık İlçesi’ndeki Akçin Barajı’nın kuzey batısında devam ettiğini söyledi. İki yangın söndürme helikopterinin yanı sıra karadan da 18 arazöz, 10 su tankeri ve 5 dozer ile 200 personelin söndürme çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Ulusoy, ilk belirlemelere göre 30 hektar orman alanının kül olduğunu açıkladı.

Dozerlerin açtığı şerit ile yangının daha fazla yayılmasının önlenmeye çalışıldığını belirten Ulusoy, şu an itibariyle havanın rüzgar bakımından düne göre daha sakin olduğunu, yangını da en kısa sürede kontrol altına almaya çalıştıklarını kaydetti.

Öte yandan dün akşam saatlerinde önlem amacıyla kısa süreliğine boşaltılan Ayvacık İlçesi’nin Misvak Köyü’nde alınan önlemlerin ardından köylüler evlerine döndü.

KAŞ’TAKİ ORMANI YANGINI KONTROL ALTINDA

Antalya’nın Kaş İlçesi’nde dün saat 14.30’da başlayan orman yangını, büyük oranda kontrol altına alındı.

Kaş İlçesi Kasaba Orman Bölge Şefliği sınırları içerisinde, ilçe merkezine 9 kilometre uzaklıktaki Akörü Mahallesi Kuzularyanı Mevkii’nde dün başlayan orman yangını, büyük oranda kontrol altına alındı. Antalya Orman Bölge Müdürü Mustafa Türk, dumanın çökmesi nedeniyle net ölçüm yapamadıklarını ancak, yangının 25-30 hektarlık alanda etkili olduğunu söyledi. Yangının büyük bölümünün kontrol altında olduğunu dile getiren Türk, ancak yüzde 100 kontrol sağladıklarını söyleyemeyeceğini vurguladı. Kaş’ta bu sabah 4 helikopter ve 30 arazöz ve su tankerinin kontrol altına alınan yerlerde soğutma çalışmalarını sürdürdüğünü aktaran Türk, “Anormal bir hava olmazsa, fırtına çıkmazsa yangın bugün söndürülür” dedi.

RİSK DEVAM EDİYOR

Mustafa Türk, Alanya’daki orman yangınının söndürüldüğünü hatırlatırken, her olasılığa karşı yangının çıktığı alanda 28 arazözün hazır bekletildiğini vurguladı. Türk, dün Antalya’nın farklı bölgelerinde 4 orman yangını çıktığını ve bunların söndürüldüğünü söyledi. Türk, “Bu havalar orman yangınları açısından risk oluşturmaya devam ediyor. Halkın yangın konusundaki hassasiyetini devam ettirmesi gerekiyor. Biz de teyakkuz halindeyiz” diye konuştu.

SICAKLIKLA BİRLİKTE NEM DE DÜŞÜYOR

Meteoroloji yetkilileri son 3 güne oranla bugün itibariyle hava sıcaklığının birkaç derece düşeceğini kaydetti. Sahil kesiminde hava sıcaklığının 2-4 derece düşeceğini belirten yetkililer ancak Antalya, Muğla, Isparta ve Burdur’da yüksek sıcaklık ve düşük nem nedeniyle orman yangını riskinin yüksek olduğunu kaydetti.

(DHA)
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ